ZAJĘCIA ZDALNE- 30.04.2021R.

Dzień dobry.

Witam Was serdecznie i zapraszam do zajęć zdalnych. Przed nami długi weekend i ważne święta:

 1 Maj Święto Pracy, czyli oficjalnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, jak nazwa wskazuje, obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie. Kojarzony z dniem wolnym, przedłużonym weekendem majowym. Mający tak naprawdę krwawą historię.

Zostało ustanowione w 1889 roku po strajku w Chicago z dnia 1 maja 1886 roku, kiedy to klasa robotnicza rozpoczęła walkę o 8-godzinny dzień pracy. Do tego czasu warunki pracy były fatalne. Pomijając kwestie BHP, standardem był 12-godzinny tryb pracy. Z początku pochód robotników miał charakter pokojowy. Z racji jednak modernizacji fabryk, masowych zwolnień dotychczasowych robotników i zastąpienia ich nową kadrą, doszło do bójek i rozlewu krwi. 1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika. Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 roku. Nadał w ten sposób religijne znaczenie obchodzonemu od 1890 roku świeckiemu Świętu Pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych. (PAP)

 

3 Maj   Data Święta Konstytucji 3 Maja jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli – jak sama nazwa wskazuje – 3 maja.  Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone.
Obecnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.
 

Pieśni do pośpiewania:

Pieśni Patriotyczne na Święto Konstytucji 3 Maja

Proponuję aby wykonać flagę.

Potrzebować będziecie:

  • zwykła kartka biała
  • czerwona kartka
  • klej
  • patyczek
  • nożyczki

Białą kartkę składamy na pół i dolną część odcinamy. Następnie czerwony papier przykleiłam klejem na dole białej kartki. Kartkę można złożyć na pół aby odmierzyć środek. Cały środek kartki smarujemy klejem, do    środka dajemy duży patyczek od szaszłyków i sklejamy.

 

Coś na poćwiczenie umysłu:

Proszę dokończyć zdania:

Stolicą Polski jest————–

Polskie morze to——————

Polskie góry to——————-

Największa polska rzeka to—————-

Polska flaga ma kolor ———————–

Godłem Polski jest——————-

Polskie miasto leżące w górach to——————-

Polskie miasto leżące nad morzem to——————–

Jan Paweł II był——————

Lech Wałęsa był——————-

Jan Matejko był——————-

Henryk Sienkiewicz był——————-

Józef Piłsudski był—————-

Hanka Ordonówna była—————–

Adam Mickiewicz był————————

 

Dziękuję i życzę miłego świętowania.