ZAJĘCIA ZDALNE- 10.05.2021 r.

Dzień dobry.

Witam Was bardzo serdecznie i zapraszam do kolejnych zajęć zdalnych. Dziś chciałabym zaproponować Wam Seniorzy przyrządzenie syropy z mnisza lekarskiego którego na łąkach jest mnóstwo.

Syrop z mniszka to specyfik o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Bardzo często stosowany jest w przypadku bólu gardła, a także kaszlu. Doskonale sprawdzi się również jako lek na dolegliwości żołądkowe i na infekcje skórne. Syrop z mniszka lekarskiego zawiera wiele cennych witamin oraz minerałów. 

Mniszek lekarski kwitnie od końca kwietnia do końca maja, dlatego na zbiory najlepiej wybrać się właśnie teraz – wówczas jego kwiaty są najbardziej dojrzałe, a ich smak pozbawiony jest goryczy. Bardzo ważna jest także pora dnia – rośliny należy zbierać przed południem, gdy kwiaty są najbardziej otwarte i dorodne, zaś ich płatki charakteryzują się najlepszym smakiem i aromatem, i w słoneczny dzień, wówczas miód z mniszka lekarskiego będzie najsmaczniejszy i zdrowy.

 

 Składniki syropu z mniszka lekarskiego:

  • 400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)
  • 2 cytryny
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru

Wykonanie:

Z zebranych kwiatów usuń wszystkie owady. Oczyszczone z owadów kwiaty umieść w garnku, zalej wrzącą wodą, lekko ugnieć, by zredukowały swoją objętość. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Pod koniec gotowania dodaj wyparzoną i dobrze wyszorowaną cytrynę pokrojoną na plastry. Zamieszaj, lekko ugnieć i przykryj pokrywką. Odstaw na co najmniej 12 godzin. Następnie odcedź przez gazę i do wywaru dodaj cukier. Wymieszaj i gotuj na bardzo małym ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Uzyskasz konsystencję lejącego miodu. Taki gorący syrop od razu przelej do dobrze umytych i wyparzonych, osuszonych słoiczków.  Następnie ustaw do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Odwróć je dopiero wtedy, gdy będą zupełnie zimne. Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez kilka miesięcy, a nawet lat.

 

Zadanie do wykonania:

Proszę ułożyć po kilka słów zaczynających się od podanych sylab:

mu –

wa –

wes –

cho –

ele-

fas

har –

sło –

ło-

mot-

 szam

dłu –

ar –

ter –

 

Anagram – wyraz, który powstanie z poprzestawianych liter innego wyrazu. Ułóż wyrazy z liter:

 ❑tka

❑lta

❑aal

❑lea

❑lafa

❑tok

❑lao

 

 

Oblicz w pamięci, jak najszybciej potrafisz. Zmierz sobie czas, a po rozwiązaniu całego zadania, sprawdź czy dobrze wszystko zostało obliczone. 

7+9=                        18:2=                         5+4=                         13+15=

14-9=                       31-10=                      8-2=                           43-20=

10×1=                       7×3=                          3×4=                           4×4=

15:5=                        19+9=                       5×5=                            2×10=

 

 

Na koniec coś na wesoło:

 Źródło: YouTube

Muzyka góralska, piosenki po góralsku

 

Dziękuję i życzę miłego dnia.

Agata D.