Sprawozdanie za miesiąc luty – Klub Seniora Miechowice Wielkie

W miesiącu lutym kontynuowane były zajęcia prowadzone w sposób alternatywny,
tj. z wykorzystaniem różnorodnych technik komunikacyjnych, jak telefon, internet, portale społecznościowe. Dużym zainteresowaniem seniorów cieszyły się zajęcia, które rozwijają sprawność manualną, pobudzają do myślenia, rozwijają możliwości twórcze.  Wszystkie informacje dotyczące sposobu wykonania, użytych materiałów oraz efektu końcowego prac były przekazane drogą  elektroniczną. Zadania realizowano poprzez prace ręczne, takie jak: ozdobne kartki świąteczne z życzeniami, palmy wielkanocne, koszyki z wikliny papierowej, zające z wikliny papierowej, serduszka z masy solnej i z drewna na okazyjne święto Walentynki,  zajączki z rolek po papierze toaletowym. Wykonano także mini ogród z kwiatów w szklanym naczyniu, serce plecione splotem makramy, siatki wykonane makramą, ozdoby ścienne z makramy oraz szalik i czapka robiona na drutach.  Rezultaty prac plastycznych,   i manualnych wykonanych przez Seniorów
w ramach alternatywnych zajęć można podziwiać na naszym klubowym profilu na Facebooku.

W ramach własnych zainteresowań Seniorów powstały również:  przepiękne  namalowane obrazy, a także dwa obrazy ułożone z 1000 elementów puzzli z kolekcji Pieszo przez Europę. Udzielano także Seniorom praktycznych porad,  jak posługiwać się internetem z telefonu oraz jak  dbać po sezonie zimowym o rośliny domowe. Został również udostępniony  artykuł o  zwyczajach w Europie związanych z karnawałem i panujących obrzędach w Środę Popielcową.

Opiekun Klubu proponował także Seniorom zdalne zajęcia kulinarne, jak np. przygotowanie i udostępnienie przepisów na: pączki na parze i chrust oraz muffinki.

Zajęcia ukierunkowane były na poprawę samodzielności w samoobsłudze i podniesienie sprawności w wykonywaniu podstawowych czynności w gospodarstwie domowym.

Zgodnie z zasadą, że regularne ćwiczenia opóźniają procesy starzenia i dodają życia do lat pani rehabilitant Beatka  motywowała Seniorów do  różnorodnej  formy aktywności ruchowej. Przebywając na świeżym powietrzu czy w domu Seniorzy wykonywali ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające, odprężające. Ćwiczenia dostosowywane były do potrzeb i możliwości  Klubowiczów. W ramach zajęć zdalnych Uczestnicy mogli zapoznać się z bardzo ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej, które zostały zamieszczone na stronie internetowej “Łokieć tenisisty- charakterystyka, objawy, przyczyny i zapobieganie”, „Prawidłowa technika nordic walking, ryzyko kontuzji” oraz „Dna moczanowa- przyczyny, objawy”.

Kontynuowane były, jak w każdym miesiącu, treningi pamięci, rozwijania spostrzegawczości, koncentracji uwagi oraz twórczego myślenia; układano puzzle, zagadki, wykreślanki,  utrwalano przysłowia,  rozwiązywano krzyżówki i rebusy, zadania matematyczne, sudoku, quizy, a także układano rymowanki.

Udostępniono również seniorom utwory muzyczne  biesiadne czy religijne do pośpiewania,  które cieszą się największą popularnością wśród Seniorów, dostarczając wielu pozytywnych emocji, pozwalały zapomnieć o trudnościach dnia codziennego.

Przekazano Seniorom (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności) wcześniej przygotowane materiały, takie jak: zestawy z treningu umysłu oraz materiały plastyczne, aby Seniorzy mogli kontynuować prace w domu (kleje, kolorowe kartki , kartki ozdobne, ozdoby wielkanocne, sznurek, sizal, pianka ozdobna, krepina, druciki, filc jajka, itp.).

W dalszym ciągu trwamy w oczekiwaniu na możliwość wspólnego spotkania na zajęciach stacjonarnych w siedzibie Klubu w Miechowicach Wielkich.