Sprawozdanie za miesiąc kwiecień 2021 – Klub Seniora Miechowice Wielkie

W miesiącu kwietniu w ramach działalności Klubu Seniora nadal prowadziłyśmy zajęcia  w sposób alternatywny; planowane zajęcia realizowałyśmy w różnych blokach tematycznych, jednocześnie pozostając w stałym kontakcie telefonicznym z Klubowiczami.

Jak co miesiąc, również w kwietniu nie zabrakło zajęć manualnych, podczas, których zaproponowano wykonanie: bukiecików z papieru zdobionych robionymi różami, ptaszków wiosenne wykonanych z włóczki, róży z gazety papierowej, motylków z rolek po papierze oraz kotka z butelki plastikowej owiniętej sznurkiem i przyozdobionej.

Wszystkie informacje dotyczące sposobu wykonania, użytych materiałów oraz efektu końcowego prac były przekazane drogą elektroniczną.  

W ramach własnych zainteresowań powstały również: przepiękne namalowane obrazy przez jednego z Uczestników Klubu.

Wykonywanie prac w zaciszu domu umilały propozycje do śpiewania karaoke
i słuchania piosenek, które zostały udostępnione z YouTube przez opiekuna Klubu.

Udzielano także Seniorom praktycznych porad, jak: kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika, prace ogrodnicze w kwietniu, „ZŁOTE LATA” 10- odcinkowe edukacyjne słuchowisko radiowe, w których przedstawiono wiele pouczających sytuacji np.: jak nie dać się oszukać złym firmom, zmiana pieca z węglowego na gazowy- Program czyste powietrze, Depresja choroba której nie należy lekceważyć, aktywność fizyczna- jaki ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jak nie dać oszukać się oszustom, oraz być uważnym z telefonem komórkowym, aby nie ściągnąć sobie wirusa poprzez wchodzenie na niewłaściwe strony.

Również Seniorzy mogli zapoznać się z poradami o bezpieczeństwie finansowym i profilaktyce zdrowia w czasie pandemii koronawirusa z programu Seniorzy 4.0 organizowane przez Fundację im.  Lesława A. Pagi – Alumni Fundacji – młodzi eksperci  z branży finansowej (Piotr Hościłowicz, Mateusz Szarecki) i specjaliści profilaktyki zdrowia (lekarz Małgorzata Ponikowska oraz Michał Gąsior, biotechnolog medyczny), w oparciu
o dane instytucji publicznych przygotowali serię odpowiedzi na ważne i aktualne pytania.


        Za pośrednictwem strony i Facebooka odbyły się zajęcia kulinarne proponowane przez opiekuna klubu – tym razem przygotowywaliśmy: racuchy na jogurcie naturalnym oraz placuszki chrupiące w cieście jogurtowym z owocami.

 
        W kwietniu zostały również przeprowadzone zajęcia zdalne z Panią Beatą Urban – rehabilitantką.  Zajęcia te odbywają się cyklicznie, z czego Seniorzy są bardzo zadowoleni. Uczestnicy klubu mogą skorzystać z porad i zasięgnąć informacji dotyczących własnego zdrowia. W ramach zajęć zdalnych Seniorzy mogli także zapoznać się
z bardzo ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Klubu. Wśród zamieszczonych tekstów znalazły się informacje:
Astma oskrzelowa – przyczyny i objawy, Stwardnienie rozsiane – przyczyny i objawy, Choroba Parkinsona – przyczyny i objawy.

 W zajęciach zgodnych z ofertą Klubu zostały także udostępnione zadania z gimnastyki pamięci takie jak: krzyżówki, wykreślanki, zadania skojarzeniowe, zadania z poleceniami, łamigłówki muzyczne i matematyczne oraz gry. Dzięki tym udostępnionym zadaniom Seniorzy mogli dalej uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych i ćwiczyć swój umysł.

W miesiącu kwietniu z ogromnym żalem pożegnaliśmy jedną z byłych naszych Uczestniczek, która na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.

Ponadto wykonano porządki na terenie zewnętrznym jak również wewnątrz Klubu. W dalszym ciągu trwamy w oczekiwaniu na możliwość wspólnego spotkania na zajęciach stacjonarnych w siedzibie Klubu w Miechowicach Wielkich.